poniedziałek, 14 grudnia 2009

Film: Żywot Mateusza

"On: A czy my w ogóle mamy jakieś przyjemności ?
Ona: Mamy znacznie więcej przyjemności niż Ci się wydaje. Po prostu o tym nie myślisz. Każdy dzień przynosi nam coś dobrego.
On: Kiedy ?
Ona: Kiedy ? Pomyśl Matis.
On: Myślę z całych sił...
Ona: W takim razie przypominasz sobie dużo dobrego. Mamy znacznie więcej przyjemności niż inni ludzie.
On: Czy to rzeczywiście prawda ?
Ona: Tak, i nigdy nie wolno Ci o tym zapominać."


Tytuł oryginalny: Żywot Mateusza
Reżyseria: Witold Leszczyński
Scenariusz: Witold Leszczyński, Wojciech Solarz
Produkcja: Polska
Gatunek: Psychologiczny, Poetycki, Dramat
Rok produkcji: 1968
Czas trwania: 76 minut
Obsada: Franciszek Pieczka (Matis), Anna Milewska (Olga), Wirgiliusz Gryń (Jan), Aleksander Fogiel (Gospodarz), Hanna Skarżanka (Gospodyni) i inni

Za portalem filmpolski.pl: " "Żywot Mateusza" jest adaptacją znanej u nas powieści norweskiego pisarza Tarjei Vesaasa "Ptaki". W niektórych momentach fabuła powieści została zmieniona, wiele opuszczono, to jednak, co pozostało, utrzymane jest w nastroju książki Vesaasa - trochę tajemniczym, pełnym niedopowiedzeń."
Ten film to przyznaję, ciężki orzech do zgryzienia. Nie jest to kolejny obraz wpasowujący się w nurt polskich filmów psychologicznych i dramatów lat 60-tych, nie jest to film, który wpasowałby się w jakąkolwiek znaną mi konwencję tamtych lat. Najbliżej mu do produkcji Jana Jakuba Kolskiego, znanego choćby z "Pograbka", "Pogrzebu Kartofla" czy najbardziej zbliżonego do Żywota "Jancio Wodnika" - w którym nomen omen główną rolę gra także Pieczka.
Żywot Mateusza to film dziwny, poetycki, przypominający nieco skandynawskie baśnie, które nie zawsze kończą się happy endem. Podobieństwo kryje się także w scenerii, która przywołuje skojarzenia ze Szwecją czy Norwegią.
Mateusz, czy też Matis to człek nie pasujący do otaczającego świata ludzi, choć idealnie komponujący się z ogarniającą go naturą. Ma umysł dziecka, wierzy w magiczne symbole, znaki, lepiej idzie mu rozmową z naturą i samym sobą niż innym człowiekiem. Jest dziwakiem, ale nie kompletnym samotnikiem. Jego drugim biegunem, totalnym przeciwieństwem jest Olga - siostra, z którą mieszka; życiowa, trzeźwo myśląca, twardo stąpająca po ziemi kobieta, która potrzebuje "normalnego" domu, ale mimo wszystko kocha także swojego brata...
Zdecydowanie powala gra aktorska Franciszka Pieczki, którego sam uważam, za jednego z najlepszych polskich aktorów w historii, muzyka i genialne ujęcia Andrzeja Kostenki.
Mimo, że orzech ciężki do zgryzienia, skorupka ciemna, omszała i brudna, a owoc smakuje zupełnie inaczej niż wszystko, co do tej pory mieliśmy okazję smakować - na pewno warto go spróbować, może akurat znajdziemy w nim coś dla siebie.

Do pobrania:
http://rapidshare.com/files/77804163/_1967___ywot_Mateusza__W.Leszczy_ski___tv_rip_en_subs_.part1.rar
http://rapidshare.com/files/77806606/_1967___ywot_Mateusza__W.Leszczy_ski___tv_rip_en_subs_.part2.rar
http://rapidshare.com/files/77809300/_1967___ywot_Mateusza__W.Leszczy_ski___tv_rip_en_subs_.part3.rar
http://rapidshare.com/files/77812120/_1967___ywot_Mateusza__W.Leszczy_ski___tv_rip_en_subs_.part4.rar
http://rapidshare.com/files/77814973/_1967___ywot_Mateusza__W.Leszczy_ski___tv_rip_en_subs_.part5.rar
http://rapidshare.com/files/77818060/_1967___ywot_Mateusza__W.Leszczy_ski___tv_rip_en_subs_.part6.rar
http://rapidshare.com/files/77821339/_1967___ywot_Mateusza__W.Leszczy_ski___tv_rip_en_subs_.part7.rar
http://rapidshare.com/files/77822280/_1967___ywot_Mateusza__W.Leszczy_ski___tv_rip_en_subs_.part8.rar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz