czwartek, 7 stycznia 2010

Architektura: Kraków - Pałac PrasyGdzie: Wielopole 1
Co: Pałac Prasy
Kto: Tadeusz Stryjeński, Franciszek Mączyński
Kiedy: 1920-1921

Nad niewielkim placykiem u wylotu ulic: Starowiślnej i Wielopole góruje Pałac Prasy. Przed wiekami miejsce to nazywało się Psią Górką. Niegdyś znajdował się tutaj cmentarz kalwiński, a że wówczas kalwinistów nazywano psami nazwa ta przetrwała aż do XIX stulecia i utrwaliła się wśród ówczesnych mieszkańców.
W latach 1920-21 Tadeusz Stryjeński wraz z Franciszkiem Mączyńskim wznieśli w tym miejscu luksusowy dom towarowy Bazar Polski. Jego fasadę od strony placu zdobią ogromne półkolumny i balustrady balkonów w duchu cesarstwa rzymskiego, wprowadzając w tę funkcjonalistyczną bryłę akcent klasycyzmu. Po trzech latach gmach kupił koncern Ilustrowanego Kuriera Codziennego, popularnego "Ikaca", założonego przez Mariana Dąbrowskiego. Przystosował on wnętrza do potrzeb redakcji i nowoczesnej drukarni.

Pałac Prasy - 1927-1939 r.

pomieszczenia graficzneczyszczenie posadzki :)
widok na podwórze

skwer z palmami przed budynkiem


Po zajęciu Krakowa 6 września 1939 roku przez wojska niemieckie, wszyscy dziennikarze Kuriera zostali wyrzuceni z pracy, zaś sam budynek przez wojnę znany był jako Gmach Wydawnictwa Prasowego Kraków-Warszawa.

W latach 90. ubiegłego wieku jej wyposażenie zostało bezmyślnie zniszczone, przekreślając plany utworzenia muzeum drukarstwa. Pozostało jednakże wnętrze z elegancką klatką schodową i starymi szybami wind. W chwili obecnej swoją siedzibę ma tu redakcja Dziennika Polskiego.
Zdjęcia współczesne:
1 komentarz:

  1. Z tym cmentarzem kalwińskim to jednak chyba bujda jest, nie było tam żadnej "górki", były natomiast w pobliżu stawy z wyspą, "szpital" wariatów i szubienica a na Wielopolu i Starowiślnej jatki mięsne i tartaki - tędy bowiem biegła droga z przystani drewnej na Wiśle (ob. skrzyżowanie Starowiślnej i Dietla). Z kolei na północ zlokalizowane były młyny i liczne miejsca bielenia płótna. Jeśli już, to najlepsza lokalizacja na płd od ulicy Kopernika (tam gdzie była potem loża masońska), ale raczej lokalizowalibyśmy cmentarz po przeciwnej stronie miasta w kierunku Willi Decjusza - znanego centrum ariańskiego.

    OdpowiedzUsuń