"Ratusz, siedziba władz miejskich w średniowieczu i czasach nowożytnych, jedna z najstarszych w Polsce. Budynek położony w południowo-zachodniej części Rynku, prostopadle do Sukiennic.
Wzniesiony przed 1316 r. ( Najstarsza informacja źródłowa o Ratuszu pochodzi z 1313 roku ), jako kamienna dwukondygnacyjna budowla na rzucie prostokąta o wymiarach 30 X 10 m. Z budynkiem związana była wieża, przylegająca od południowego wschodu, pierwotnie zapewne o charakterze obronnym, mająca także znaczenie symboliczne. Wieża została przebudowana i podwyższona w drugiej połowie XIV w. Zachowała się ciosowa „okładzina" jej elewacji z laskowaniami, kroksztyny na narożnikach i rzeźbiarska dekoracja reprezentacyjnego wnętrza na pierwszym piętrze (ostatnio datowana na przełom XIV i XV w.), uważanego niesłusznie za kaplicę.
Trzecia kondygnacja ratusza powstała być może w drugiej połowie XIV w., na pewno około 1454 r., gdy budynek w wyniku przebudowy prowadzonej przez kamieniarza Jana z Torunia uzyskał blendowane szczyty ze sterczynami, ośmioboczne wieżyczki na narożnikach, arkadowy ganek-loggia od wschodu, pełniący rolę trybuny, a wieża późnogotycki hełm, pokryty blachą ołowianą, malowaną na zielono, z dwoma wieńcami narożnych wieżyczek o złoconych gałkach i z iglicą pośrodku. W 1524 r. założono na niej zegar sprowadzony z Norymbergi. Zniszczoną pożarem wieżę odnawiano w latach 1556-1557.
Makieta ratusza i spichlerza, lata 20 XVI wieku, widok od południowego wschodu
Na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych XVI w., podczas renesansowej modernizacji, założono wielkie okna we wschodniej elewacji ratusza. W 1547 r. od południa zbudowano nowe kabaty (dłużnicę, czyli więzienie miejskie dla pomniejszych przestępców i dłużników) w miejscu średniowiecznych, z wykorzystaniem ostrołukowego portalu wjazdu. Dziedziniec między kabatami i ratuszem służył za miejsce straceń. Od północy do ratusza przylegał Dom Notariusza (wzniesiony w latach 1397-1399) i być może Dom Ławników.
Wszystkie zostały wcielone po spaleniu do spichlerza wzniesionego w latach 1561-1563 przez Stanisława Flaka i Włocha Antoniego. Najważniejszym pomieszczeniem ratusza była Izba Rady, zwana Pańską, mieszcząca się od początku na drugiej kondygnacji (pełniła także funkcje sali sądowej). W latach 1592-1593 powstało jej manierystyczne urządzenie i dekoracja autorstwa zapewne Jana Frankstijna (Frankensteina), z intarsjowanymi drzwiami Piotra Kaliny, fryz z popiersiami królów, malowany przez Kaspra Kurcza. Ratusz mieścił również urząd wójtowski i urząd hutmana (przełożonego służb porządkowych), tu też znajdował się tzw. gmach królewski, w którym nowo koronowany król odbierał akt homagialny od rady miejskiej. Podziemia ratusza (jego pierwotny parter) i spichlerza wykorzystywane były jako piwnica miejska (Świdnicka), z czasem przekształcona na szynk zwany Indiami, oraz sale przesłuchań sądowych (tortur) i więzienie Dorotka. Kilkakrotnie przebudowywany spichlerz został ostatecznie ukształtowany w latach 1632-1636 w czasie odbudowy po pożarze, prowadzonej przez Macieja Swiątkowicza. Powstał gmach dwa razy większy od ratusza, z dachem pogrążonym i attyką. W 1636 r. Krzysztof Koriander pokrył górne partie jego ścian oraz zapewne dolną część attyki malaturami z wizerunkami królów.
Zespół zabudowań ratuszowych ok. 1650 roku
Rynek Główny w połowie XVII wieku
Z czasem spichlerz był utożsamiany z ratuszem, tym bardziej że część funkcji przeniesiono do spichlerza (m.in. urząd wójtowski, piwnicę Świdnicką). W 1678 r. powstało drugie piętro ratusza od strony wschodniej (mieszczące arsenał), nakryte dachem pogrążonym i zwieńczone attyką.
Budynek Ratusza po przebudowie
Pożar w 1680 r. zniszczył górne kondygnacje wieży, gotycki hełm i zegar. W trakcie odbudowy w latach 1683-1686, prowadzonej w końcowej fazie przez Piotra Bebera, powstał barokowy wielokondygnacyjny hełm z gankiem (1686). W pierwszej połowie XVIII w. ratusz był w stanie ogólnego zaniedbania. Hełm wieży (uszkodzony w czasie wichury w 1703) i spichlerz groziły upadkiem, z braku funduszy prowadzono w nich jedynie prace zabezpieczające. W 1782 r. po południowej stronie wieży wzniesiono klasycystyczny odwach dla głównej warty krakowskiego regimentu wojsk polskich - budynek parterowy, z niewielkim podwórkiem i arkadowym portykiem od południa. W latach 1782-1784 z funduszy biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka i króla Stanisława Augusta powstał obecny hełm wieży o uproszczonych formach poprzedniego, z dodaniem wazonów płomienistych na narożnikach.
Odwach, Wieża Ratuszowa i Ratusz w 1787 r.
Plan ratusza, wieży, spichlerza i kabatów z 1802 r. wg. J Brodowskiego
Po 1796 r. powstawały niezrealizowane projekty gruntownej przebudowy ratusza na biura austriackich agend rządowych, następnie urzędów Księstwa Warszawskiego. Ratusz został zburzony (1820), mimo pierwotnych zamiarów zniesienia jedynie spichlerza. Niektóre elementy zabytkowe zostały zdeponowane w budynku pojezuickim przy ulicy Grodzkiej 52, później uległy rozproszeniu (portal i drzwi z Izby Pańskiej od 1856 r. w Collegium Maius, galeria portretów sztalugowych z Izby Ławniczej w Instytucie Technicznym, następnie w Szkole Sztuk Pięknych, od 1913 r. w Sali Portretowej magistratu przy placu Wszystkich Świętych). Myśl o odbudowie ratusza kilkakrotnie powracała w ostatniej ćwierci XIX i na początku XX w.
Wieża ratuszowa po wyburzeniu ratusza (1820 r)
Pozostawienie wieży ratuszowej (Rynek Główny 1) miało zgodnie z ówczesnymi poglądami na ochronę pamiątek historycznych znaczenie symbolu. W pierwszej połowie lat dwudziestych XIX w. powstawały niezrealizowane projekty obudowania wieży gmachem mieszczącym alternatywnie teatr albo urzędy oraz sejm Wolnego Miasta i giełdę (neoklasyczny projekt Sebastiana Sierakowskiego i neogotycki projekt Feliksa Radwańskiego jun.).
Plan odbudowy gmachu Ratusza i przebudowy wieży wg. F. Radwańskiego z 1821 r
W 1829 r. nastąpiła rozbudowa odwachu (zagospodarowanie przestrzeni po zburzonych kabatach)
Odwach (w którym mieściła się jednostka Straży Pożarnej) i Wieża Ratuszowa po 1850 r.
W latach 1881-1882 wzniesiono w jego miejscu nowy, neogotycki, według projektu Stefana Żołdaniego i Józefa Niedźwiedzkiego.
Wieża ratuszowa z neogotyckim odwachem
W 1888 r. zbudowano taras po północnej stronie wieży, z wykorzystaniem posągów barokowych lwów z ratusza. W 1906 r. zamierzano zainstalować podświetlany zegar podarowany przez Stanisława Gabriela Żeleńskiego. Wieża była restaurowana kilkakrotnie: w latach 1913-1914 (partia zegarowa i hełm, Witold Małkowski według planów Zygmunta Hendla).
(1926) Umieszczanie zegara na Wieży Ratuszowej
1927-1930 (usunięcie tynków, wymiana części okładziny, Franciszek Mączyński, przy współpracy konserwatorów Tadeusza Szydłowskiego i Andrzeja Olesia)
(1931) Odwach i fragment wieży ratuszowej
(1934-10) - Wieża ratuszowa
W odwachu, opuszczonym przez wojsko w 1934 r., urządzono w 1936 wystawę urn z ziemią z miejsc pamięci narodowej wykonanych w czasie sypania kopca Piłsudskiego.
Posterunek niemiecki przy Odwachu
Listopad 1940 r., Wieża Ratuszowa od strony wschodniej
W latach 1943-1944 zniszczono część piwnic dawnego spichlerza w czasie budowy podziemnego zbiornika przeciwpożarowego, jednocześnie powstawały projekty nowej aranżacji odwachu.
Projekt przebudowy odwachu i połączenia wieży ratuszowej z Sukiennicami nakreślony przez Niemców
Po wojnie, w roku 1946 zburzono odwach utożsamiany z wrogim panowaniem austriackim. W latach 1962-1966 dokonano prac konserwatorskich (rekonstrukcja wykuszy, obramień okiennych, sklepienia pierwszego piętra, konserwacja hełmu i okładziny, pod kierunkiem Władysława Grabskiego i Wiktora Zina z udziałem Henryka Schoena i Kazimierza Różyckiego). W latach 1961-1967 przeprowadzono adaptację przylegających do wieży piwnic nieistniejącego ratusza na kawiarnię, połączoną z odtworzeniem sklepień, budową nowych pomieszczeń w miejscu podwórka kabatów, budową nowego wejścia w szkarpie wieży od zachodu oraz budową ganku od północy, gdzie umieszczono rzeźby lwów, przeniesione z pałacu w Pławowicach (W Grabski, W. Zin). W latach 1983-1987 przebudowano piwnice dla teatru Maszkaron. W latach 1997-1998 ostatnia, tym razem zachowawcza konserwacja wieży i remont piwnic.
Ratusz obecnie
Główne publikacje o ratuszu: K. Kremer (1852), A.O. Essenwein (1866), J. Muczkowski (1906), S. Tom-kowicz (1932), W. Komorowski (1998, 2007)."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz